Telefon: 664 947 520

Stacja kontroli pojazdów

Badanie techniczne na stacji kontroli pojazdów RSCAR

Świadczymy w przeważającej większości kompleksowe usługi w zakresie obsługi pojazdów. Jedną z podstawowych usług oferowanych na stacji RSCAR w Oświęcimiu jest wykonywanie badań technicznych pojazdów o DMC do 3,5 tony. W naszej stacji kontroli pojazdów znajdującej się w Oświęcimiu, sprawdzimy dla Państwa stan Waszego samochodu, jego zawieszenia, układu hamulcowego oraz innych bardzo istotnych w bieżącej, codziennej eksploatacji podzespołów. Przedstawimy Państwu szczegółowo stan techniczny Waszego pojazdu, dzięki czemu codzienna eksploatacja stanie się bardziej bezpieczna, a dzięki temu także mniej kosztowna. Wszystkie te aspekty wpłyną na jak najbardziej komfortowy sposób użytkowania samochodu.

Jaki przebieg ma badanie techniczne?

badania_techniczne_1Aby samochód został dopuszczony do ruchu drogowego, musi on przejść pozytywnie badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów. Są oczywiście pewne wyjątki, np. samochody fabrycznie nowe, posiadające homologację. W tym wypadku, pierwszy przegląd techniczny ma miejsce dopiero po trzech latach od daty pierwszej rejestracji, natomiast drugi po następnych dwóch latach, a każdy kolejny nie później niż rok od wcześniejszego badania. Obszar badania technicznego i jego szczegółowe wytyczne, są określone dla konkretnych typów pojazdów w polskim prawie (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury). Należy pamiętać o przestrzeganiu terminów, aby zapewnić sobie i innym kierującym maksymalne bezpieczeństwo oraz uniknąć zabrania dowodu rejestracyjnego podczas ewentualnej kontroli policyjnej.

Czynności wykonywane przez diagnostę w czasie przeglądu technicznego samochodu osobowego:

  • Identyfikacja pojazdu – sprawdzenie przez diagnostę numeru VIN, jego zgodności z dowodem rejestracyjnym, czytelności znaków.
  • Sprawdzenie dodatkowego, wymaganego wyposażenia – np.: auta z instalacją LPG lub CNG podlegają dodatkowym regulacjom.
  • Sprawdzenie stanu i poprawności działania:

– ogumienie (diagnosta dokonuje sprawdzenia głębokość bieżnika w oponach, równomierność zużycia opon, jakość opon);
– oświetlenie (wszelkiego rodzaju uszkodzenia, usterki lamp, pęknięcia, prawidłowość działania i ustawienia – ewentualna regulacja dokonywana jest na miejscu);
– hamulce (siła hamowania, badanie mocy i równomierności hamowania, działanie hamulca pomocniczego);
– układ kierowniczy (wszelkie luzy układu kierowniczego, zużycie, wyeksploatowanie drążków kierowniczych, stan techniczny);
– zawieszenie (luzy elementów metalowo-gumowych, stan techniczny i wizualny zawieszenia);
– nadwozie (stan szyb i elementów nośnych – ramy oraz progów);
– układ wydechowy (stan układu wydechowego, jego głośność);
– silnik (wszelkie wycieki oleju, pomiar emisji szkodliwych związków i ich zgodność z obowiązującą go normą);
– elementy bezpieczeństwa (obecność i prawidłowe działanie pasów bezpieczeństwa zgodnie z ilością miejsc w samochodzie);
– obecność obowiązkowego wyposażenia (trójkąt ostrzegawczy, gaśnica).

Bez względu na datę ostatniego przeglądu technicznego, wszystkie samochody sprowadzone zza granicy do Polski które zostały wyrejestrowane za granicą, aby móc być ponownie zarejestrowane, muszą przejść przegląd techniczny rozszerzony. W przypadku, jeżeli samochód nie był wyrejestrowany w kraju z którego pochodzi, badanie techniczne nie musi być wykonywane przez cały okres badania przeprowadzonego poza granicami kraju. Samochody specjalne, a w tym taksówki podlegają osobnym regulacjom prawnym.

Cały przebieg badania technicznego na stacji kontroli pojazdów wygląda bardzo poważnie i wydawałoby się, że cała procedura jest skomplikowana i bardzo szczegółowa, jednak nie należy się tego obawiać. Każdy właściciel samochodu który był kiedykolwiek na badaniu technicznym, dobrze wie, że nie jest to aż tak stresująca procedura na jaką wygląda. Gwarancję przejścia przeglądu technicznego zapewni Państwu dbanie o swój samochód, jego stan techniczny przez cały rok.

Przypominamy o tym, że między innymi od pozytywnego wyniku badania zależy nasze bezpieczeństwo i podróżujących razem z nami pasażerów. Dlatego warto poprosić diagnostę o sprawdzenie jak największej liczby elementów naszego pojazdu, pozwoli to na poszerzenie wiedzy o stanie technicznym naszego samochodu oraz o zbliżających się ewentualnych naprawach.

Jeżeli interesują Cię szczegółowe czynności wykonywane przez diagnostę podczas badania technicznego zapoznaj się z ustawą:

Zakres i sposób przeprowadzania badań technicznych pojazdów (Dz.U. 2009 nr 155 poz. 1232).

Zapraszamy do korzystania z usług naszej Stacji Kontroli Pojazdów znajdującej się w Oświęcimiu przy ulicy Fabrycznej 31.

Umów się na przegląd